Fobiler

Bu kısım sizinle ve çocuğunuzla ile birlikte gerçekleştireceğiniz interaktif bir etkinlik sayfası olarak tasarlanmıştır. 

Fobiler genetik ve çevresel öğrenmeye bağlı olarak açıklanamayan varlığı, ilk insana kadar uzanan, insanda çeşitli başa çıkma mekanizmalarını harekete geçiren, korku uyandıran bilişsel, duygusal ve davranışsal süreçlerdir.

Özgül fobiler çeşitlilik gösterirler. En sık görüleni hayvan fobileridir. (Örümcek, kedi, köpek, yılan) bunu yükseklik korkusu takip eder. Fobiler birden fazla olarak da insanda yer alabilir.

Fobiler çocuklarda da mevcut olmak üzere, en sık gözlemlenen fobi örümcek fobisidir. 0-6 yaş çocuklarında bu fobinin görülmesi çocuğun gelişimine göre normaldir. Bu fobiyi yapacağınız interaktif etkinlikle birlikte eğlenceli hale getirerek hem çocukla birlikte vakit geçirebilir hem de fobilerini yenme yönünde ilk adımlarında yanında olabilirsiniz.

Çocuklarda hayalet fobisi ve karanlık fobisi de sık görülen fobi türlerindendir. Bu yaşanan kötü bir deneyimden sonra travmatik olarak da gelişmiş olabilir. Aileler çocuklarına sınır ve kurallar koymak için kimi zaman hayalet hikayelerine başvurabilirler. Örneğin:”O odaya gitme, öcü var!” Bu durumda çocuk aslında var olmayan bir hayaletin varlığına inanmaya başlar ve bunu rüyalarında da görmeye başlar.

Çocuğumun fobisinden korkmama yolları nelerdir?

● Bebeklikten itibaren çocuğun özgüven gelişimine destek olmalı, istediğiniz yönergeye uyması için çeşitli korkular kazandırmamalıyız.

Çocukla birlikte bir resim çizme aktivitesi tasarlayabiliriz;

Örneğin;

● Bir kağıt alınır ve çocuktan en çok korktuğu şey çizmesi istenir. Eğer rüyalarında görüyorsa rüyasında gördüğü korkusu çizmesi istenir.

●Çocuk bunu yapmaktan dolayı korkuyorsa motive edilir, yanında olduğu söylenir başlamadan önce kas gevşemesi/ nefes egzersizleri yaptırılabilir.

●Çocuğun çizdiği fobinin resmi bitince “Şimdi bunu eğlenceli bir hale getirelim!” yönergesi verilir.

●Elimizde olan tüm boya kalemleri, el işi kağıtları, oyun hamurları ve kartonlardan çizdiği fobiye yönelik olarak eğlenceli nesneler üretilir.

Örneğin; Bu bir hayalet fobisi ise hayalete kocaman bir palyaço şapkası takılır, eline bir huni resmi çizilir ya da dondurmayı üstüne döker. Bunu yetişkin ve çocuk birlikte yapmalıdır.

●Artık somut dönemde olan çocuk gerçek dışı fobisine insani ve komik özellikler anlamı yüklemeye başlamıştır.

 

 

 

 

Selin Uçar - DoktorTakvimi.com