Çocuklarımıza Covid-19 Virüsü Nasıl Anlatılmalıdır?

No Comments

Bakım verenlerin mutluluk ve neşelerini olduğu kadar kaygılarını da model alan ve paylaşan küçük yaş (0-6) grubu çocuklarımız elbette ki bu süreçte yetişkin bireylerde olduğu gibi, evlerinde bir düzen değişimi ve stres faktörüne maruz kalma riski taşımaktalar. Peki soru sormaya başlayan, yaşam dolu ve meraklı okul öncesi yaş grubunu endişelerini gidererek nasıl bilgilendirmeliyiz?

Öncelikle evdeki düzenin değiştiğini gören ve okullara ara verildiğini öğrenen çocuk kafa karışıklığı hissedebilir ve bu duruma nasıl tepki vereceğini öğrenmemiş olabilir.

Her çocuğun yaş grubu ve bireysel özellikleri apayrıdır. 4-5 yaş grubuna soğuk algınlığı ve ishale benzeyen bir hastalığın var olduğunu söylemek ve bu konuda önlemleri nasıl alabileceğimiz konusunda bilgilendirmek (güzelce el yıkamak vs) sonrasında ise somutlaştırma yoluyla doğadan örneklerle hastalık konusunu anlamalarını sağlamak, önlem alındığı takdirde ise ona ve aile bireylerine bir şey olmayacağı konusunda rahatlatıcı bir konuşma yapmak işe yarayacaktır. (Çocuklar bu konuda biliyoruz ki daha şanslı olsalar da kendileri kadar aile bireyleri için de endişelenirler)

3 yaş grubu çocuğuna ise duygusal yönden çok daha dikkatli yaklaşılması gerekmektedir. Henüz duygularını yeni yeni deneyimleyen ve öğrenen 3 yaş grubu çocuğunun tepkileri sizin aktarımlarınıza göre şekillenecektir. Bu yüzden daha küçük yaş grubu önce rahatlatılmalı (birlikte nefes egzersizleri, aşamalı kas gevşetme, duygu yürüyüşleri ve nitelikli oyun oynama saatleri yapılabilir) sonrasında ise onun ve sizin gerekli tüm önlemleri aldığınız ve iyi olacağınız anlatılmalıdır. (Bu arada çocuğunuz sorular soruyorsa cevapları doğru bir şekilde yaş grubuna uygun vermek ve yaş grubundan daha üst, soyut örnekler vermemek gerekmektedir) zor bir dönemden geçsek de çocuklarımızı büyük bir kaygı içerisinde bırakmamak ve kendi kaygımızı onlara yansıtmamak çok önemlidir.

Çok kaygıya kapılabilecekleri haberleri onların yanında izlemekten kaçınabiliriz ama çocuğun almak istediği bilgi saklanmamalı açıklık, dürüstlük ve samimiyet ile (yaş grubuna uygun) paylaşılmalıdır. Güvenilir ve bilimsel kaynakları okumak ve paylaşmak bu süreçte herkes için tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selin Uçar - DoktorTakvimi.com